ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

שאלות ותשובות בנושא מערך הכשרות החדש של ´צהר´

ע"י: הרב דוד סתיו

ארגון רבני צהר הודיע לפני שבועיים על הקמתו של מערך כשרות חדש שאמור לפתור את הבעיה בערים בהם הרבנות המקומית אינה מוכנה לאשר לעסקים למכור תוצרת של "היתר מכירה". מאז הגיעו אל משרדי הארגון עשרות פניות ושאלות. במאמר זה עונה הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת הארגון תשובות לשאלות המרכזיות שנשאלו.

כיצד תתבצע בפועל ההשגחה במסגרת מערך הכשרות של רבני צהר?


 שאיפתה של 'צהר', ובעניין זה היא תעשה כל מאמץ, היא להשתמש במערך המשגיחים שהיה קיים עד כה ושהרבנות מימנה את עבודתם עד להסרת הכשרות. אין ל'צהר' עניין להלחם ברבנויות או לקפח את פרנסתו של משגיח זה או אחר כל עוד הוא ראוי לתפקידו כמשגיח כשרות ועושה את עבודתו נאמנה. במקום שהדבר לא יתאפשר 'צהר' תעשה כמיטה יכולתה על מנת למנות משגיחים חדשים. בשלב הראשון של הפעלת מערך הכשרות יהיה חשוב לבדוק שהמערכת מתפקדת כשורה, כשהשאיפה היא שבהמשך נוכל לרדת יותר לעמוק ולשכלל ולפתח את מערך הכשרות, תוך שימת דגש על נושאים נוספים כמו תנאי העסקתם של המשגיחים, וכן הדיוק וההקפדה בהשגחה.


 


האם צהר החלה להפעיל כבר את מערך ההשגחה החדש שלה? כיצד ניתן לזהות מקומות בהם יש פיקוח של צהר?


צהר החלה ביום ראשון האחרון בהקמתו של מערך הכשרות החדש והכוונה היא לסיים את ההתארגנות במהירות האפשרית מתוך הכרה במצוקה ובבלבול שאוחז בשטח. מקומות שבהם יפעל מערך הפיקוח של צהר ניתן יהיה לזהות באמצעות תעודות פיקוח החתומות על ידי "ועד הרבנות הציונית-דתית שע"י ארגון צהר". השימוש במינוח "תעודת פיקוח" ולא "תעודת כשרות" נועד לעקוף את הסעיף בחוק ההונאה בכשרות האוסר על גופים שלא הוסמכו לכך בידי הרבנות להנפיק תעודות כשרות.


 


האם הפיקוח של רבני צהר עולה כסף?


כפי שכבר נאמר, מכיוון שבכוונתנו להישען על מערכת המשגיחים הקיימת ולהמשיך את העסקתם, הרי שפיקוח הכשרות של צהר יהיה כרוך באותה עלות שנגבתה לשם כך בידי הרבנות. במידה ובעתיד יתברר כי ניתן להוזיל את עלויות ההשגחה מעבר לכך,  צהר תשמח מאוד לפעול גם בכיוון שכזה.


 


כיצד יכולים בעלי עסקים לפנות לצהר ולקבל שירותים של השגחה?


צהר הקימה מוקד פניות ארצי לשם רישום למערך הפיקוח החדש ולמתן תשובות. מספרו של המוקד הממוקם במשרדי צהר בלוד הוא: 08-9152270. ניתן לפנות גם באמצעות פקס שמספרו: 08-9152280 או באמצעות המייל: office@tzohar.org.il


 


אני עובד במפעל הי-טק בירושלים ואוכל שם מידי יום בחדר האוכל. בשבוע שעבר הודיעו לי ולעובדים דתיים נוספים כי לחברת הקייטרינג שמספקת את האוכל לחברה הוסרה הכשרות בעקבות שימוש בירקות מהיתר מכירה. בקשנו מהנהלת החברה להחליף את חברת הקייטרינג אולם נענינו כי מבחינה כלכלית העניין איננו משתלם בשל הפרשי המחיר וכן בשל עלויות השינוע של האוכל מחוץ לירושלים מחברה שיש לה הכשר. האם מותר לי להמשיך ולאכול בחדר האוכל של החברה במצב שכזה?


ראשית ברור כי במצב שבו אין תעודת כשרות לחברת הקייטרינג הרי שאסור לאכול בחדר האוכל של החברה. ברגע שאין פיקוח אין כל דרך לדעת מה נעשה במטבח. על כל פנים אם אינכם זוכים לשיתוף פעולה מצד מנהלי החברה, נסו לפנות ישירות לבעלי הקייטרינג שמספק את האוכל לחברה ונסו לשכנע אותם ליצור קשר עם צהר על מנת לחדש את הפיקוח וההכשר.


 


אני מתגוררת בפ"ת ועורכת את רוב הקניות לבית באחת מרשתות השיווק הגדולות בעיר. לפני שבועיים הציבה הנהלת החנות שלטים גדולים בסניף המידעים את ציבור הקונים כי הירקות הנמכרים בסניף הם של היתר מכירה. במקביל הוסרו כל תעודת הכשרות שהיו בסניף ודי ברור שכרגע אין במקום השגחה. אבקש לדעת האם מותר לקנות שם ירקות במצב שכזה?


כמו בשאלה הקודמת, גם כאן הכלל הוא כי במקום שבו אין השגחה ואין תעודת כשרות לא קונים ולא אוכלים. העדר פיקוח למעשה פורץ את כל הגדרות וגורם למצב שבו לא ניתן לדעת בוודאות מהו המקור האמיתי של הירקות הללו. הדרך הטובה ביותר היא לפנות למנהלי אותה רשת שיווק בה את עורכת את הקניות ולהפנות אותם אל ארגון רבני צהר על מנת להסדיר את המשך הפיקוח בסניף.
המאמר מתפרסם בתוך עלון 'השבת' של צוהר.

 

 

בית המדרש