ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

תקציר דברי הרב שרלו בכנס העולמי לרבנים ומנהיגי קהילות של מחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב יובל שרלו דן במצבה של יהדות ארצות הברית ומה יש לתקן על מנת לשמור על זהותם היהודית של הקהילות היהודיות שם.הכנס היה בשבוע שעבר

 


"היהדות החרדית היא כפויית טובה לציונות שהצילה את העם היהודי!" והפתרון למניעת ההתבוללות: "יציאה לשליחות ציונית דתית"


"במשך מאות שנים עם ישראל גיבש זהות אחת - התורה. היה ברור שמי שנחשב ליהודי קשור לתורה - אין אלטנרטיבה אחרת: או שקשורים לתורה או שלא נחשבים ליהודים.


לצערנו, חלק גדול מעם ישראל איבד את מגבש הזהות הזה, ובמאה הי"ח והי"ט עמדה סכנה של ממש להתפוררות מוחלטת של העם היהודי.


הציונות הצילה את עמ"י! היהדות החרדית היא כפויית טובה לציונות שהצילה את העם היהודי!


המציאות הפוכה לגמרי. הציונות נתנה את האפשרות להזדהות עם העם היהודי ועם ארץ ישראל - ולא בהכרח דרך התורה.


כיום, ישנם שני מגבשי זהות יהודית בתפוצות:


מצד אחד חייבים כולם להודות עובדתית שהיהדות ההלכתית שומרת בצורה הטובה ביותר על הזהות של עם ישראל על-ידי זהות ומספרי ילודה גבוהים.


הדבר השני ששומר על עם ישראל זו מדינה ישראל, והיא ממשיכה להיות מגבש זהות משמעותי. עדיין יש קשר מאוד מעניין בין הזמן שמשהו בארץ לסיכוי שיתבולל. כל התוכניות מסע, תגלית, הכשרות של בני עקיבא העולמית, ישיבות ועוד - כל אלו מחזקים בצורה כל-כך משמעותית את הזהות היהודית, ומפחיתות את הסיכוי להתבוללות. ילד יהודי מחו"ל ששהה שבוע בארץ, אפילו בתוכנית של השומר הצעיר -  הוריד את האחוז שיתבולל!


עוד לא הגענו לנוסחה הנכונה לפתרון הבעיה (ההתבוללות) - הרי התפרסם היום ש80% מיהודי ארה"ב לא ביקרו בארץ וגם לא בהכרח מתכוונים להגיע אי פעם!!קשה מאוד להיות יהודי בארה"ב.


ברם, יש קבוצה ענקית, אולי רוב, שלא אמונת ישראל וההלכה ולא הציונות מהווים מגבש זהות שלהם. אני דואג לעשרות אלפי הסטודנטים היהודיים שלא יתחתנו עם יהודים. לצערנו - התורה לא מגבשת את זהותם וגם מדינת ישראל לא.


המסקנות לפתרון בעיית ההתבוללות:


הרבנים אשר הגיעו לכנס מרחבי העולם והמחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות חייבים לחשוב על המספרים הנוראיים של השואה השקטה. אני מפחד לחשוב בכמה בתים יהודיים בעולם ישנו עץ אשוח בסלון.


דרכי פעולה:


א. חייבים לחזק את התורה כמגבש הזהות - זאת  על ידי יציאת שליחים ציוניים דתיים: בן עמי, בני עקיבא, תורה מציון , עזרא בן עמי. הציבור הישראלי חייב להתעורר ולצאת מהתרדמת ולצאת לשליחות.


 


ב. חייבים לשווק את מדינת ישראל וא"י כמגבשי הזהות של עם ישראל. אנחנו צריכים להביא יהודים לארץ, מכל הסוגים ומכל המינים


 


ג. אנחנו חייבים להבין שבכדי לחזק זהות  אנו חייבים להשקיע בחינוך היהודי - להקים מוסדות חינוך טובים ואיכותיים. גם הרעיונות של תיקון עולם הם רעיונות נכונים שצריך לבחון מה ניתן לקדם מהם.


 


אם נלך לפי שלושת הדברים הנ"ל - תורה, מדינה וארץ, רק אז נהפוך מגולה לתקומה."

 

 

בית המדרש