ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

נגד נישואי היצר

ע"י: עקיבא ביגמן

הרב עקיבא ביגמן יוצא נגד החתונות המוקדמות בשל החשש מיצרו של האדם

נגד נישואי-יצר

אנו בעיצומה של תקופת שמד עבור התא המשפחתי. מוסד הנישואין וגרורותיו סובל בשנים האחרונות משפל חסר תקדים - יעידו על כך הסטטיסטיקות המדאיגות של מקרי הגירושין, העלייה המתמדת בגילן הנישואין ואף צמצום הילודה. התא המשפחתי מותקף מכל עבר והממסד החינוכי והדתי עומד בגבורה אל מול הפרץ הנורא.

המחנכים הדתיים מגינים על קדושתו של עם ישראל ועל יציבות המשפחה, ומטיפים פעמים רבות לוויתור מסוים על הגשמה ומימוש עצמי לטובת צמצום שנות החטא של הרווק.

אולם, דומה כי אחת הסכנות החמורות ביותר למוסד המשפחה מקורה דווקא באותם מחנכים.ובשלב זה נכנס הדיון בנישואי היצר.

הרצון לפתח קריירה ולתרום לכלל האומה באופנים שונים גובה מחיר משמעותי בדחיית הנישואין בשנים מספר. אולם, היצר דוחק את האדם ולגוף צרכים משלו, כך שהרווק הקרייריסט-אדיאליסט הדתי עשוי למצוא את עצמו בין הפטיש לסדן - אוי לו מיצרו ואוי לו מיוצרו (אלו-הי האדיאליסטים ברוך הוא).

ישנם הסוברים כי מוטב לו לאדם לישא אישה ואחר כך ללמוד תורה (או משפטים או קורס מגד"ים) - הרצון לפתור את בעיות היצר מוביל רבים וטובים לבחור בויתור על עתידם המזהיר, תמורת הקמת בית קדוש בישראל, כך שיוכלו לחיות חיי אישות בטהרה. ישא האדם אישה, ויבנה את עם-ישראל-על-פי-תורת-ישראל ואל ישעה בדברי הבל. או, מוטב, ישא אישה ולאחר מכן ישעה בדבריו החשובים כנשוי צעיר וקדוש.

כללו של דבר - פעמים שמשתמשים בנישואין ככלי במאבק הגלובלי בס"מ הנצחי, וכמכשיר לפתרון בעיית המתירנות ותרבות הפיתוי של המאה ה-21.

אולם, לבחירה מהסוג הזה מחיר כבד ביותר - הקמת בית והתחייבות למערכת משפחתית הנה אחת המשימות המורכבות והתובעניות ביותר שעומדות בפני האדם. משימה זו דורשת בגרות רגשית, אחריות, סבלנות רבה, יכולת להתמודד עם קשיים מסוגים שונים, נכונות לחיות בדחק, יכולת להכיל את עולמם הרגשי של אשתו וילדיו ועוד מעלות רבות ונדירות.

האם כל אחד שייצרו גדול ממנו מסוגל לכך?האם באמת עדיפים נישואי-היצר הבוסריים על פני האלטרנטיבה?איזו טהרה ואיזו ממלכת-כוהנים יכולה להיבנות מזוגות מתוסכלים, מרובי ילדים ורדופי-נושים שכאלה? איזה חיים יהיו לילד שבא מוקדם מדי, ולצרור אחיו הצפופים? האלו יבנו את בית ישראל?

בשביל לחזק את התא המשפחתי ולבנות חברה טהורה ונכונה יש לפעול לבניית מוסד הנישואין כראוי: יש לסייע לאנשים לפתח עולם רגשי, לתת כלים לקבלת החלטות וללקיחת אחריות אישית ועוד ועוד.

הקלות הבלתי נסבלת של נישואי היצר בגיל הצעיר יוצרת את הרושם כי הקמת הבית היא דבר של מה-בכך, איזה עניין פעוט שאפשר להסתדר איתו במהלך החיים.

דווקא השימוש במוסד המשפחה להשגת מטרות חיצוניות עשוי לגרום זילות רבה במוסד זה - שוב המשפחה אינה דבר בעל ערך כשלעצמו, אלא מכשיר טיפולי למימוש תאוות בשרים במסגרת ההלכה ('לא תהיה קדשה'?). על ידי ריקון המשפחה מתוכנה האמיתי מצטרפים אנחנו לשלל מבקרי ומהרסי המשפחה המודרניים.

כאשר אדם מבקש להקים את ביתו הדבר האחרון שעליו לקחת בחשבון הוא את יצרו האגואיסטי והקטנוני. מתוך מגוון השיקולים המובילים לנישואין, לחץ היצר הוא השגוי ביותר שבהם.את הבעיות האישיות שלך תפתור (או שלא) בעצמך. זה לא סיבה להרוס חיים שלמים של משפחה.

 

 

בית המדרש