ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

הרב רונצקי-הצלחה גדולה!

ע"י: הרב יובל שרלו

הרב שרלו סבור שבחירת הרב רונצקי לרב צבאי ראשיהיא הצלחה גדולה ודרכו מוכיחה את עצמה


בחירתו של הרב רונצקי הי"ו כרב הראשי לצה"ל מתגלה יותר ויותר כאחד המינויים היותר משמעותיים בצבא. הרב רונצקי פיתח מודל חדש, עדכני יותר ומתאים יותר לתפקידו, של הרבנות הצבאית. הרבנות הצבאית על פי משנתו אינה מיועדת לסיפוק צרכי דת לחיילים שומרי הלכה בלבד; הרבנות הצבאית היא חלק בלתי נפרד מהיחידה הצבאית, ויש לה תפקידים במסגרת היחידה האורגאנית. את המודל שאב הרב רונצקי מדמות התפקיד המכונה "כהן משוח מלחמה". הרב הצבאי ומרכזי שרותי הדת אינם כוהנים ואינם משוחים. אולם הרעיון היסודי הוא רעיון נכון: הרב הצבאי הוא חלק ממערך הלחימה, ואינו ספון בביתו, מתחשבן על יציאות שבת ומספק צרכי דת בלבד.


היכן נמצא הרב הצבאי ? על פי משנתו של הרב רונצקי הוא נמצא עם הלוחמים. תפקידיו מגוונים ביותר. הוא אכן גם מופקד על סיפוק צרכי הדת ועל הכרעות הנוגעות לפקודות מטכ"ל בנושאי דת; בשל היות מדינת ישראל מדינה "יהודית דמוקרטית" הוא מופקד באופן עקרוני על הבאת דברה של היהדות לחיילי צה"ל, ברוח המתאימה לרוח צה"ל ולזהות הקולקטיבית של מדינת ישראל; בשל היותו סמכות רוחנית מסוימת הוא מופקד על עידוד החיילים, והענקת מקורות נוספים לעוצמת הלחימה של צה"ל; הוא מופקד על פינוי החללים, על עידוד משפחות הפצועים ועל קשר עמוק עם המשפחות השכולות. בכל אלה אין הוא פועל כ"אאוט סיידר" אלא כחלק אורגאני של המערכה. הוא פועל מכוח פקודות הצבא ולא בניגוד להן, ואף הוא כפוף ככל קצין למסגרת הפעילות הצבאית.


במבצע בעזה באה תפישתו של הרב רונצקי לידי ביטוי נכון ומדויק. הוא היה שם, ולא רק הוא אלא רבנים רבים אחרים; הם היו עם הלוחמים וחיזקו אותם בשעותיהם הקשות; הם היו עם המשפחות - החללים והפצועים; הם מלאו את משימתם באותה דרך מיוחדת שהתווה הרב. מאידך גיסא, הרב הצבאי אינו ה"מחזיר בתשובה" המטכל"י, ופעילותו אינה מכוונת אלא לטובת צה"ל ומדינת ישראל. תכני הפעילות של הרב הצבאי צריכים להתאמים לכלל הצבא, ובמקומות שהדבר לא נעשה כן צריך להשיב אותם למסלולם.


הרב הצבאי אינו מהווה אלטרנטיבה לחיל החינוך, אלא פועל במקביל לחיל חשוב זה. חיל החינוך אף הוא אינו מופקד על חינוך אינדוקטריני. חייל זה מופקד על הטמעת רוח צה"ל, אהבת הארץ וידיעתה, בידור ותרבות, ועניינים רבים חשובים אחרים. אין הרבנות והחינוך עוינים האחד את השני, כי אם משלימים את הפנים היפות והמיוחדות של הצבא.  אחת ההצלחות הגדולות שלו היא העובדה שיותר ויותר משרתים ברבנות הצבאית מרצון, ושרות שם אינו נחשב כדבר מה שיש להתבייש בו.


על כן, ראוי להצדיע לרב רונצקי על תפקודו המדהים, שנעשה במסירות נפש במובן הפשוט של המילה, ובהתגייסות הרבנות כולה למבצעים הקרביים של הצבא. הרב הצבאי והרבנות הצבאית הולכים ותופסים את המקום המיועד להם בצבא על פי חוקי הצבא ומטרות הצבא. מהפכה זו היא עוד אחת מהשינויים המבורכים שצה"ל עובר, ועם ישראל כולו מצדיע לצבא ולשרותי הביטחון על דרכם, ובתוכם לרב הצבאי הראשי.

 

 

בית המדרש