ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

גבר נשוי מאוהב באחרת - מה יעשה?

ע"י: הרב יובל שרלו

מה עושים כאשר גבר נשוי מאוהב באישה אחרת פנויה מה עוד שמדובר ב"אהובה ואוהבת" מן העבר?על כלך בתשובה הבאה


שאלה


שאלתי היא מורכבת ובלתי שגרתית:


מה עושים כאשר גבר נשוי מאוהב באישה אחרת פנויה מה עוד שמדובר ב"אהובה ואוהבת" מן העבר? הנני מעיד על עצמי כעל שומר תורה ומצוות אך לא תמיד, אני מניח, "נכנס" לכל הנורמות.


הנני מודע לכוחות הפועלים עלינו אך איני מצליח להגדיר את המקרה כטוב או רע ובהתאם להתייחס אליו. הנני מודע למורכבות המקרה. איני רוצה לפגוע באף אחד אך איני יכול להתעלם ממה שבעיני הוא מקרה של אהבה גדולה שספק אם יכול להתקיים עם בן זוג אחר - הן מצד האישה והן מצדי.


חלום היה לי לפני הפגישה ה"מקרית" שבישר את הבאות. מדובר, כמדומני, במקרה חשוב שגובל אולי בדיני נפשות. היות ואיני יכול להחליט ימינה או שמאלה כולי תקווה שלתורתנו, שהיא תורת חיים, תשובה עבורי. אודה לך מקרב לב אם תואיל לענות לי ולכל הנפשות הנוגעות בדבר. בברכת התורה.


 


תשובה


שלום וברכה. המציאות שאתה מתאר היא אכן מסובכת מאוד, ומחייבת את האדם לשאוב את כל כוחות נפשו מעצמו.


ראשית דבר "דברי חלומות אינם מעלין ואינן מורידין". זהו כלל גדול בהלכה, וכדאי להשתחרר מהחלום מהר מאוד. נראה כי מקורו של חלום זה איננו בנבואה אלוקית, כי אם בהרהורי הלב. חז"ל כבר קבעו כי אין אדם רואה אלא מהרהורי ליבו, וסיפרו כי אמוראים בישרו למלך מסוים כי יחלום על כך שהוא יובס על ידי אויבו, ואכן המלך חלם על כך, כיוון שחשב על זה כל היום. על כן, אל תראה בחלום אות או מופת.


אתה מתאר מצב בו יש התנגשות בין רגשי האהבה שבלב לבין המבנה הבסיסי של קדושת המשפחה, הנאמנות לאשתך הנוכחית, הברית שכרתת איתה וכד'. יפה האהבה, והיא אף חשובה מאוד בעיני שמים ובעיני אדם, אך לעולם קודמות המחויבות המוסרית והאתיקה לכל התרוממות נפשית אחרת. ככל שתזדרז להוציא ממחשבתך את הרעיון לשוב אל אהבת נעורים, וככל שתשקיע יותר ויותר במציאת הטוב והיפה באשתך הנוכחית, עימה כרתת ברית עולם - כן ייטב לך ולמוסרך.


ייתכן שלא תגיע האהבה עם אשתך הנוכחית לדרגת זו הקודמת. גם אם זה המצב - תקדם ההתנהגות המוסרית והערכית למיצויה של האהבה. כשם שאסרה התורה אשת איש על האדם אף שייתכן שהוא אוהב אותה מאוד, כך עליו להתגבר במצב אותו אתה מתאר. ברם, ניסיון החיים מלמד כי כגודל האהבה שאתה אוהב את זו האחרת כן יהיה המשבר כשתבוא עדיה, כיוון שפסגת הציפיות תיפגש במציאות, וכשהיא תעמעם את הציפיות לא תוכל עוד לחיות עימה. על כן, צריך להתרחק ולהדחיק מחשבות אלו, ולראות את חברתך ואשת בריתך כאשתך עימה אתה מוצא את כל אהבתך ועולמך. כל טוב ובהצלחה.
פורסם בספר רשו"ת היחיד בהוצאת הישיבה

 

 

בית המדרש