ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

פגיעה בחיילי צה"ל- "מחוץ לתחום!"

ע"י: הרב שי פירון

קריאה נוקבת וחריפה לרבנים ואנשי החינוך להכריז חד משמעית ובגלוי כי תג מחיר ופגיעה בחיילי צה"ל הוא מעשה "חולני" ומחוץ לתחום

תלמידים, בוגרים והורים יקרים! 

השיח הישראלי מזמן לנו הזדמנויות שונות לפולמוס ציבורי. ברגעים אלה כל אחד מאיתנו חש צורך עמוק להלחם על עמדתו ולסייע לרשות הרבים הציבורית שלא ליפול בידיה של עמדה פסולה.

מערכת חינוכית חייבת למצוא את האיזון  בין שתי מגמות שונות. מחד, עליה להביע עמדות ערכיות, מוסריות, חינוכיות והלכתיות בשאלות שמתעוררות.  מאידך, עלינו למצוא איזון המאפשר לעמדות אחרות לבוא לידי ביטוי. לקיים דיון הוגן ומקיף המאפשר לכל תלמיד או חבר בקהילה לגבש עמדה עצמאית.

אולם, יש רגעים שבהם אני חש צורך להביע עמדה צלולה, בהירה, המכריזה: זה, מחוץ לתחום!

מעשה בריוני, עברייני הפוגע בחיילי צה"ל, בקצינים המוסרים את נפשם לילה ויום על בטחון ישראל הוא מעשה ברברי, חולני, המסכן את המרקם המורכב של החברה בישראל. אינני מוכן לקבל טיעונים נילוזים המבקשים לתרץ, לנמק ולהסביר. זו רעה חולה שיש להוקיעה.

דווקא כאן מוטלת החובה על רבנים ומנהיגי ציבור להביע עמדה מוצקה. נחשפנו לרבנים הסבורים ששירת נשים היא עילה למסירות נפש ולפירוק החברה. מקרה זה חמור שבעתיים ועתה הם מחוייבים  להשמיע קול צלול וברור גם בשאלות אלה.  הגינוי אינו מספק. יש לסייע לכוחות הביטחון לאתר את הפורעים ולהביאם למשפט כמקובל בחברה מתוקנת.

החובה היהודית הבסיסית "ובערת הרע מקרבך" לא מאפשרת לנו להסתפק בגינויים רפים. היא מחייבת מעשים חדים המבהירים בצורה החדה ביותר את עמדתנו בשאלות מעין אלה.

תלמידי הישיבה התיכונית במגמת ארץ ישראל נסעו לביקור במחנה צה"ל, נפגשו עם מפקד הגזרה תוך שהם מוסרים לו מכתב תמיכה וחיזוק מאת כלל תלמידי הישיבה.

אני מקווה שרוחה החינוכית של הישיבה תלווה את הבנים גם בשעות של דילמות לאומיות קשות ומורכבות.

שלכם,

הרב שי פירון

 ראש מוסדות ישיבת ההסדר פ"ת

 

 

בית המדרש