ישיבת אורות שאול, רעננה

בית המדרש

מרוב ´גרמא´ לא רואים את השבת

ע"י: אריאל טוכפלד

מאמר היוצא נגד תפיסת העולם של מכון צמת המבקש לפתור בעיות הלכתיות בשבת על ידי מנגנון הגרמא. שבת זה לא רק הלכות שבת


מכון "צֹמת" הידוע בהמצאותיו ההלכו-טכניות, השיק בחג שבועות את ה"שבת-קול" – רמקול המופעל במנגנון גרמא המונע חילול שבת וחג. המצאה זו מצטרפת להמצאות אחרות של המכון שפועלות באופן דומה, שתכליתן סיוע לחיילים בשמירת השבת במסגרת הצבא, בדרך כלל בעשיית מלאכות בשוגג שנכפות עליהם ושאין בהן צורך מבצעי, או עזרה לנכים כדי שלא יהיו כלואים בביתם פעם בשבוע למשך יממה שלמה. ההמצאה החדשה פותרת את אחד האתגרים הגדולים של קהילות גדולות, ומאפשרת בפעם הראשונה בהיסטוריה מפגשים של קהל רחב ידיים גם בשבת.

ניתן רק לדמיין את התפילות הנפלאות של חזנים עולמיים שיתקיימו במעמד אלפי יהודים, את הקהל הגדול שיגיע לתפילות 'קול נדרי' ו'נעילה' בעיצומו של יום הכיפורים באולם נוקיה,

באצטדיון טדי או בהיכל התרבות בתל אביב, את השיחות של בכירי הרבנים שיתקיימו מעכשיו גם בשבת באולמות מלאים מפה לפה, ואת אינספור האפשרויות שההמצאה החדשה פתחה, למען האדרת כבוד ה' וכבוד השבת.

כל הדברים הללו לא היו אפשריים עד היום. כל הכינוסים הגדולים ועצרות התפילה ההמוניות התקיימו אך ורק בימות החול, ובזכות הפיתוח החדשני, מעתה לא תהיה הגבלה על היום בשבוע בו הם יתקיימו. מהיום אולי אפילו תינתן עדיפות ליום שבת קודש, בשל העובדה שכל העסקים סגורים, וזהו זמן המיועד לעניינים הנוגעים לנפש האדם ולדברים שמביאים לו תחושת עונג.

למרות שהחזון הזה נראה מדהים, וכפתיחת אפשרויות רבות לקירוב לבבות יהודים רבים לאביהם שבשמים, בעיניי, אם עד היום הפיתוחים שהסתמכו על מנגנוני 'גרמא' היו כאלה שגרמו

לתיקון החברה והשבת, ה'שבת-קול' דווקא גורם קלקול גדול בחברה המעוניינת בשמירת ערכי השבת.

לעומת זאת, ה'שבת-קול' אינו מבקש לדאוג לפרנסתם של חזנים ודרשנים שקולם אינו מספיק חזק כך שיוכלו להישמע בשבת על ידי קהל של מאות ואלפים. לא ענייני הנגשה ורגישות חברתית עומדים פה על הפרק, אלא הצורך לאפשר דברים שאיסורי השבת מגבילים.

וזו הבעיה הגדולה בהמצאה הזו. בעוד שבמכשירי החשמל המיועדים לנכים יש בשורה גדולה בכך שהשבת שלהם תהיה דומה לשבת של כל יהודי אחר, ב'שבת-קול' יש בשורה הפוכה – שהשבת של כולנו תהיה דומה ליום חול...

אם נמשיך למצוא פתרונות 'גרמא' לעוד ועוד מוצרי חשמל, נהפוך במהרה מחברה שמבקשת להרחיב את שמירת השבת לכזו שבכלל מצמצמת את איסורי השבת ולמעשה מייתרת אותו בהפיכתו לעוד יום חול, רק עם מכשירי חשמל אחרים, הכשרים לשימוש בשבת.

השבת צריכה להיות זמן שבו אנחנו מבקשים לחקות את הקב"ה, וכמו שהוא שבת ממלאכתו ביום הזה, כך אנחנו צריכים לעשות. שימוש בכלל ההלכתי שאין בגרמא חילול שבת, כאשר הוא לא בא במקום שמבקש לתקן ולעזור לנזקקים לכך שתהיה גם להם שבת כמו לכולם, אלא כפתרון לכלל הציבור – מביא להפיכת השבת לעוד יום בשבוע.

אם המצב יימשך באופן זה, לא ירחק היום שבו יתירו לכלל הציבור ליהנות משימוש במחשב בשבת באמצעות מקלדת ועכבר שפועלים במנגנון גרמא (פתרון ש'צמת' מתירים, נכון לעכשיו, לשימוש רק בצבא). מה יהיה הסוף לכך? אולי עוד כמה שנים נמציא מכונית-שבת חשמלית, ואז נוכל להצטרף לאחינו שאינם מקפידים על שמירת השבת ונמלא את הפארקים הציבוריים בשבת-קודש (אם כי אז תתעורר בעיה של יציאה מחוץ לתחום – איסור שאותו פתרון הגרמא לא יכול לפתור)? הלא אין עונג שבת גדול מזה!

 

 

בית המדרש