בית המדרש

על רקע פטירתו של הרב עובדיה

ע"י: הרב אביע"ד סנדרס

הרב אביע"ד סנדרס על תחושת היהדות בארץ ובגולה, לאור פטירת הרב עובדיה

העולם היהודי בחוץ לארץ הנו מפותח ביותר. חדשים לבקרים מתפרסמים להם סקרים המנסים לנבא את התכלות היהדות בחוץ לארץ והנה כל פעם ההפתעה היא ברורה: הסקרים מראים את החיזוק הגדול, את החזקה האדירה שלא ניתן לכפוף אותה בקלות של יהדות הגולה- יהדות בועטת ויצירתית. אמנם, אי אפשר להתכחש למשבר הברור שפוקד אותה, אך בכל זאת היא כאן ובדיוק כמו באלפיים חמש מאות השנים האחרונות, היא כאן בכדי להישאר.

עם  זאת, כל יהודי אמריקאי מוצא את עצמו עומד נפעם אל מול היהדות הסוחפת הקורנת מן המדינה. דברים שלנו נראים טריוויאליים- כמו העובדה שהשבוע מתחיל בראשון ולא בשני, כבישים סגורים ביום כיפור ואוירה חגיגית בחול המועד הנם דברים המעוררים תימהון בפני היהודי הגלותי. הוא רגיל ליהדות של דת- יהדות שהיא הדת של היחיד. הוא אינו רגיל לכך שהיהדות הנה רשות הרבים המרכזית של המדינה.

בישראל היהדות היא מוקצנת והיא הרוח המרכזית שמרחפת בחלל האויר. הדבר נכון פי כמה וכמה למסתכל בימים האחרונים בחדשות. באיזו מדינה אחרת מחלתו של רב תופסת את הכותרות הראשיות? באיזו מדינה מותו של רב משנה אל כל שידורי הטלוויזיה ועוצר את שטף המידע של אתרי החדשות הגדולים לרגעים של אבל והקרנת ראש?

המחלוקות של הציבור הדתי עם הרב עובדיה הן אדירות, אך עלינו להכיר מה הוא- בראש ובראשונה מדובר בתלמיד חכם שהשפיע על הציבוריות הישראלית יותר מכל רב אחר בדורות האחרונים. זכינו שבמדינת ישראל אנשי התורה הפכו להיות אנשי ציבור, אנשים שלכולם איכפת מהם.

דומה הוא שאנו זוכים להבין ברגעים אלו קצת יותר את דבריו של רב יוסף בנוגע לרצון שלו לשבת בצל גללי חמורו של משיח, עם כל הצרות וכל הבעיות, הימים האחרונים הוכיחו לי יותר מכל שמשהו גדול מתרחש פה במדינה שלנו, שיש כאן מהפכה אמתית.

 

 

בית המדרש